çörek otu kremi Ürün Görseli

Sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenler

Cilt, vücudun en büyük organıdır. Sağlıklı olduğunda, katmanları bizi korumak için çok çalışıyor. Ancak ödün verildiğinde cildin etkili bir bariyer olarak yeteneği bozulmuştur. Bu nedenle koruyucu rolünü sürdürmede cildin sağlığını iyileştirmenin en iyi yollarını bulduk.

Cildiniz vücudunuzun penceresidir ve hayatınızın öyküleridir. Gönderen akne gebeliğin radyant ışıltı ve yaşlanmanın güneş lekeleri, sizin gençlik yıllarında breakouts yaşınız ve sağlık hem cildinize yansır.

Cilt birçok işleve sahiptir; bu da insan vücudunun en üst düzey çok görevli olmasını sağlar. En önemli rolü, bedenlerimizle dış dünyamız arasındaki ilk savunma hattı olmak ve bizi iş yerinde ve evde karşılaştığımız bakteri, virüs ve kirlilikten ve kimyasal maddelerden korumaktır.

Cilt vücut ısısını düzenler, sıvı dengesini korur ve nem kaybını kontrol eder. Aynı zamanda bir bariyer ve amortisör görevi görür, bizi ağrı kesicileri tehlikeye karşı uyarır ve bizi güneşin zararlı ultraviyole (UV) ışınlarına karşı korur.

Cildinizi etkileyen birçok faktör var. Genetik, yaşlanma, hormonlar ve şeker hastalığı gibi durumlar cildi etkileyen iç faktörlerdir. Bunlardan bazılarını etkileyemezsiniz, ancak yapabileceğiniz birçok dış etken vardır.

Korunmasız güneşe maruz kalma ve çok sık yıkama veya aşırı ısınan su gibi dış etkiler cilde zarar verebilir. Sağlıksız bir diyet, stres , uyku eksikliği, yeterli egzersiz, dehidrasyon , sigara içmeme ve belirli ilaçlar cildin etkili bir koruyucu bariyer olarak işlevini etkileyebilir.

1. Sağlıklı beslenin

Cildinizi en iyi şekilde tutan ve yaşlanma belirtileri ile mücadele ettiğini iddia eden ürünler için ayrılmış, milyarlarca dolarlık bir endüstri var. Ancak nemlendiriciler yalnızca cildi derinleştirir ve yaşlanma daha derin, hücresel bir seviyede gelişir.

Ne yerseniz cildinize koyduğunuz ürünler kadar önemlidir. Diyetiniz cildinizin sağlığını içten dışa doğru artırabilir, bu nedenle sağlıklı bir diyetle açık bir ten rengi başlar.

2. Stres kontrol altında tutun

Bunu, önemli bir olaydan hemen önce fark ettiniz mi, yüzünüzde çirkin bir sivilce görünüyor? Bilim insanları stres seviyeleri ile cilt problemleri arasındaki bazı bağlantıları tespit ettiler.

Diğer araştırmalar , yüksek stres seviyeleri bildiren gençlerin şiddetli sivilce geçirme oranının yüzde 23 olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar, stresin gözenekleri bloke eden yağlı madde olan sebum miktarını arttırdığından şüpheleniyor. Bu da akne şiddetinin artmasına neden olur.

Stres seviyenizi azaltmak daha net bir cilde yol açabilir. Stresin cildiniz üzerinde bir etkisi olup olmadığını düşünüyorsanız, tai chi, yoga veya meditasyon gibi stres azaltma tekniklerini deneyin.

3. Nemi cildinizde tutun

Cilt nemlendiriciler cilt hücrelerinin üst katmanını nemlendirir ve nemi kapatır. Nemlendiriciler çoğunlukla nem çekmek için nemlendiriciler, deride nemi tutmak için tıkayıcı ajanlar ve cilt hücreleri arasındaki boşlukları yumuşatmak için yumuşatıcılar içerir.

 • Günde 5-10 dakikalık bir duş ya da banyo atın. Aşırı yıkama, cildin yağlı tabakasını uzaklaştırıp kurutabilir.
 • Sıcak su yerine sıcak su kullanın.
 • Sert sabunların kullanımını en aza indirin. Nazik ve kokusuz bir temizleyici kullanın.
 • Aşındırıcı fırçalayıcı fırçalar, banyo süngerleri ve cilt yüzeyine zarar verebilecek keselerden uzak durun.
 • Hafifçe havluyla hafifçe kurutun.
 • Yıkadıktan hemen sonra nemlendirin. Nem sıkmak için, merhemler, losyonlar ve kremler birkaç dakika içinde kurumadan uygulanmalıdır.
 • Tahrişi en aza indirgemek için losyonlardan çok merhem veya krem ​​kullanın.
 • Cildi asla çizmeyin. Soğuk kompresler ve nemlendiriciler kaşıntı kontrolüne yardımcı olmalıdır.
 • Tahriş edici olmayan giysiler giyin. Yün veya diğer kaba malzemelerden yapılmış giysiler giyerken, ipek veya pamuk takın.
 • Hipoalerjik çamaşır deterjanı kullanın.
 • Şöminelere ve cildi kurutabilecek diğer ısı kaynaklarına çok yakın durmayın.
 • Cildin üst katındaki nemi yenilemek için kışın bir nemlendirici açın.

4. Sigarayı bırak

Sigara içme yaşları yüz cildi ve diğer vücut bölgelerinde bulunan cilt . Sigara, cildin dış tabakasında bulunan kan damarlarını daraltarak kan akışını azaltır ve sağlıklı kalması için besinlerin ve oksijenin cildini tüketir.

Kolajen ve elastin cilde sağlamlık ve elastikiyet kazandırır. Sigara, kollajenin parçalanmasına ve kollajen üretiminin azalmasına neden olarak cildin doğal esnekliğini azaltabilir.

Ayrıca, sigara içerken yapılan – dudakları takip etmek gibi – tekrarlayan ifadeler yüzdeki kırışıklıklara katkıda bulunabilir.

5. Güzellik uykunuzu alın

Güzellik uykusu almanın karanlık çevreleri gözlerinizin çevresinden atması ve cildinizin tonunu iyileştirmesi ve en iyisi de, özgür olmasıdır.

Ulusal Uyku Vakfı , yetişkinlerin her gün 7 ila 9 saat uyuduğunu önermektedir . Bu süre zarfında uyku çekmek, özellikle cildinize ve sağlığınıza zararlı olabilir.

Kronik uyku yoksunluğunun obezite , bağışıklık yetersizliği, şeker hastalığı ve kanser ile bağlantılı olduğu biliniyor ancak araştırmalar uyku kalitesinin cilt fonksiyonu ve yaşlanma üzerinde de önemli bir etkisi olduğunu göstermiştir. Derin uyku sırasında vücudunuz onarım moduna girer ve cildi, kasları ve kan ve beyin hücrelerini yeniler. Yeterli uyku olmadan, vücudunuz yeni kollajen üretemez. Kolajen cildinizin sarkmasını engeller.

YORUM GÖNDER

 • İsim
 • Eposta
 • Yorum

YORUMLAR (0 )